Pałac w Myjomicach

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1253 roku, wówczas to wioska oddawała dziesięcinę klasztorowi św. Wincentego we Wrocławiu.

Majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli, w kolejnych latach byli nimi: w 1419 roku Krzywosąd z Myjomic, w 1429 roku Jan Krzywosąd, w XVI wieku Maciej Myjomski, w 1616 roku Wężykowie, w 1938 roku Maciej Niegolewski.

Po 1945 roku pałac podlegał Wojewódzkiemu Związkowi Spółdzielni Rolniczych. W 1864 roku Władysław Wężyk wybudował w parku okazały pałac. Poprzedni drewniany dworek spłonął podczas rozruchów chłopskich. Charakterystyczną cecha budowli jest niesymetrycznie umieszczona wieża. Zarówno pałac jak i wieża stylowo nawiązują do romantycznego gotyku.

Budowla ozdobiona jest poziomym gzymsem. Po bokach znajdują się wyższe skrzydła. Obiekt zbudowany został z cegły na kamiennej podmurówce, częściowo jest podpiwniczony. Pałacyk posiada wymiary: 30 m długości, 16 metrów szerokości, wieża natomiast posiada 19 m wysokości. W pałacu są cztery piwnice i trzynaście pomieszczeń pokojowych.

Główne wejście umieszczone było od strony południowej. Pałac otoczony jest przez piękny park z alejkami spacerowymi.

Zamek_myjomice1 Zamek_myjomice1 Zamek_myjomice2 Zamek_myjomice2
Zamek_myjomice3 Zamek_myjomice3 Zamek_myjomice4 Zamek_myjomice4