Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Marcina

Pierwsza wzmianka o Kępnie pochodzi z 15 lutego 1282 r. Kępno należało wówczas do parafii w Baranowie. Po Wiktorii Wiedeńskiej jej uczestnik Marcin Konstanty z Olszowy Olszowski, ufundował w Kępnie kościół parafialny w 1684 r. Patronem nowo wybudowanego kościoła został św. Marcin z Tours.

Kościół był drewniany w kształcie krzyża z dzwonnica wzniesioną 1685 r. W ołtarzu głównym kościoła zamieszczony był obraz Najświętszego Serca Pana Jezusowego malowany przez Tadeusza Popiela z Krakowa, ucznia Jana Matejki. W ołtarzu bocznym po stronie lekcji był obraz Opatrzności Bożej, nad nim obraz Mater Boni Consilii, a po stronie Ewangelii- Matka Boska Częstochowska.

Na belce tęczowej Chrystus na krzyżu. Ks. Alojzy Grzybowski zapisał parafii kępińskiej folwark „Grzybów”. Z dochodów tej ziemi miał być wybudowany murowany kościół. Dzieła tego dokonał ks. Ignacy Nowacki. W 1905 - 1906 wzniósł Dom Katolicki. Obecny kościół, stanął na miejscu dawnej budowli drewnianej, wybudowany w stylu neobarokowym, w 1911r. wg projektu architekta Rogera Sławskiego, a wzorowany na życzenie fundatora ks. Alojzego Grzbowskiego na poklasztornym kościele w Krotoszynie.

W dniu 15 października 1911 r. kościół został konsekrowany przez Ks. Bp. Edwarda Likowskiego. Ze starego kościoła (drewnianego) zachowały się między innymi ołtarz główny z XVIII wieku, odnowiony w 1911 r., nad nim jest witraż św. Marcina. W jednym z ołtarzy bocznych „Cud rozmnożenia chleba”, a w drugim figura Niepokalanej.

Przy chrzcielnicy duży Chrystus ukrzyżowany, a także feretron klasycystyczny z obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W kościele znajdują się obrazy: portret trumienny Marcina Olszewskiego herbu Prus II, starosty wieluńskiego namalowany ok.1700 r.; rzeźby barokowe: krucyfiks z tęczy dawnego kościoła ok. 1700 roku; Dzieciątko Jezus oraz dwie rzeźby z dawnych ołtarzy.

Na sklepieniu przed ołtarzem głównym, na łuku artysta Tadeusz Popiel namalował Królową Niebios, której hołd składają błogosławieni i święci polscy, a aniołowie rzucają pod stopy Matki Bożej polne kwiaty. Obraz został obramowany Koronami Kazimierowskimi. Na ścianie zewnętrznej kościoła znajduje się m.in. epitafium upamiętniające urodzenie w Kępnie Władysława Rabskiego (!865-1925), warszawskiego pisarza, publicystę i działacza politycznego oraz inne tablice poświęcone min. ks. Ignacemu Nowackiemu, ks. Antoniemu Kozłowskiemu, ks. Alojzemu Grzybowskiemu oraz 200-lecia odsieczy wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego.

W czasie okupacji kościół był zamknięty, był w nim magazyn odzieżowy. Niemcy zabrali dzwony i żelazne opłotkowanie cmentarza przy kościele. Na przełomie 1999/2000 odnowiono całość kościoła, założono ogrzewanie posadzkowe. Ponadto założono witraże.

koci_Marcina1 koci_Marcina1 koci_Marcina2 koci_Marcina2 koci_Marcina3 koci_Marcina3
koci_Marcina4 koci_Marcina4 koci_Marcina5 koci_Marcina5 koci_Marcina6 koci_Marcina6
koci_Marcina7 koci_Marcina7 koci_Marcina8 koci_Marcina8 koci_Marcina9 koci_Marcina9
koci_Marcina10 koci_Marcina10 koci_Marcina11 koci_Marcina11 koci_Marcina12 koci_Marcina12